Propecia side effects
Levitra Online
Saleziani Vydavateľstvo don Bosco Mládež na Slovensku Domka Saleziáni SPOLUPRACOVNÍCIGospel SRTVluxLauraRV

Prihlás sa


Zabudli ste heslo?
Nemáte účet? Vytvorte si ho!

Posledné vo fóre

Lucia Blahúsová
Dlho sa tu nic nezmenilo, tak je hadam na case dostala sa ku mne prednaska od don Bonettiho o manželstve na Miletičovej. Tak sa chcem s vami podelit
"Chcel by som, aby ste boli menej citliví na chvály i na kritiku." (MB 6, 101)

Advertisement
 
Don Bosca POZNÁŠ? Tlačiť
Napísal Lucka Solejová, Palop, Renča Jesenská   
Image

7. Našťastie je tu SIVKO

Don Bosco zachraňoval z rúk vykorisťovateľov chlapcov, písal knihy proti nepriateľom cirkvi. Dopadali na terč ako zo skaly. Ktosi mu povedal: „Ste si istý, že sa vrátite živý, keď vyjdete z domu? “Suroví zabijaci sa neraz vyhrážali. No akýsi tajomný pes, don Bosco ho nazval Sivko, sa niekoľkokrát vrhol na útočníkov a dona Bosca zachránil. Prvýkrát sa objavil v jeden hmlistý novembrový večer 1854,keď sa don Bosco vracal domov a všimol si, ako ho sledujú dvaja darebáci. Hodili naň plášť a napadli ho.

 

Image

6. Chlieb, polievka a strecha nad hlavou

V novembri 1846 sa don Bosco po ťažkej chorobe definítne usadil so svojou matkou Margitou na Valdoccu. Prenajal si tam dakoľko miestností. Po siedmych mesiacoch pritútil prvého chlapca, ktorého Božia Prozreteľnosť a dážď prinútili zaklopať na jeho dvere. Bol to murársky robotník z Valsesie. Aj on bol sirota. Prišiel do Turína za prácou. Don Bosco mu ponúkol chlieb, polievku a slamník rozložený pred kozubom.  Na konci roku mal takýchto chlapcov sedem. A bude ich mať tisíce.

 

Image5. Ten prvý Zdravas

Na sviatok Nepoškvrneného Počatia Panny Márie 8.decembra 1841 sa don Bosco stretol v sakristii kostola svätého Františka Assiského s prvým chlapcom svojho Oratória. Bol to Bartolomej Garelli šestnásťročný murársky učeň, bez otca, bez matky a bez domova. Don Bosco ho doslovne vyslobodil z rúk rozhnevaného kostolníka, ktorý ho bil zažihakom, že nevedel miništrovať. Don Bosco sa ho ujal a spriatelil sa sním. Svoje dielo začal Zdravasom a hodinou katechizmu. Po 45 rokoch povie: "Všetko to požehnanie z neba je ovocím tohto prvého Zdravasu".

 

Image4. V tých strašných žalároch

Keď sa don Bosca stal kňazom, don Cafasso ho pozval do Turína. "Začal som s ním navštevovať väzňov. Vidieť množstvo  12 - 18 - ročných chlapcov zdravých, silných a schopných, zaháľať, trýznených plošticami a všami, bez chleba  a bez dobrého slova, bolo čosi hrozného." Priemselná revolúcia znamenala pre Turín rozvoj, ale Turín musel za to zaplatiť veľmi vysokú cenu. Don Bosca ohromila bieda periférií, po ktorých sa potulovali nezamestnaní a skazení mladí ľudia, schopní na to najhoršie.

3. Teraz si už kňazom

Image5. jún 1841.  Ján Bosco bol vysvätený za kňaza. V tých dňoch napísal: "Kňaz nikdy nejde do neba sám. Ak robí dobre, pôjde do neba s dušami, ktoré zachránil dobrým príkladom. Ak robí zle, zatratí sa s dušami, ktoré nezachránil. Keď pôjde o spásu duší nebudem pozerať obete, ale budem pracovať a znášať každé pokorenie."
Jeho matka mama Margita dodala: "Teraz si už kňazom. Máš bližšie k Pánu Ježišovi. Ale pamätaj si, že začať slúžiť svätú omšu, značí začať trpieť."

 

2. VEĽKÁ VÝZVA
 
ImageJanko prežil v Chieri desať rokov intenzívnych štúdií, ale aj výbušnej veselosti. Založil "Spolok veselosti", hromadu silných a veľkodušných chlapcov. Pobádaný ich nadšením, vyzval profesionálneho akrobata a zvíťazil nad ním v štyroch pamätných pretekovh: v behu, v skoku, s čarovnou paličkou a v šplhaní sa. Bola to veľká radosť pre tých chlapcov, ktorá skončila obedom zaplateným premoženým akrobatom. Jankova prestíž nad jeho spoločníkmi bola vždy veľmi vysoká.

 

1. Sen z deviateho roku

 ImageJanko Bosco v deviatich rokoch mal sen, ktorý mu otvoril budúcnosť. Videl množstvo bijúcich sa chlapcov, ktorí sa najprv premenili na divé zvieratá, potom na krotkých baránkov. A nebeská Matka položiac mu ruku na hlavu vravela: " To, čo si videl, že sa stalo s tými zvieratami, más urobiť s mojimi synmi".

Všetky nasleujúce roky budú silno poznačené týmto snom, ktorý mu naznačil jeho poslanie medzi mladíkmi.

 
 
Nedeľa, 20. máj 2018

Dnes má meniny
Bernard
Zajtra má meniny
Zina
Advertisement

Chystáme

Foto mesiaca

jun5.JPG
Advertisement
srd.jpg